Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Witamina D dla dorosłych16.05.2016

Czym jest witamina D

Witamina D jest grupą sterodiów, które rozpuszczają się w tłuszczach. Właściwą nazwą tych związków jest witamina D3. Na tymczasowe objawy niedoboru tej substancji pomaga jej rozsądna suplementacja lub choćby zmiana trybu życia. Już regularne, 20 minutowe spacery w słoneczny dzień mogą zaradzić objawom (w przypadku niewielkich niedoborów). Witamina D3 wytwarza się bowiem w głębszych warstwach skóry, pod wpływem działania energii słonecznej.

Dla dorosłych i dla dzieci

Jeszcze do niedawna uważano, że witamina D3 jest bardzo ważna głównie dla dzieci i młodzieży. Związek ten odpowiada bowiem za właściwy wzrost kości oraz ich prawidłową strukturę a jej niedobór prowadzi do krzywicy. Pomijano jednak działanie witaminy D na dorosłych, a to jest bardzo istotne oraz odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów oraz układów.

Zakres obowiązków witaminy D3

Przede wszystkim witamina D znacząco wpływa na właściwą gospodarkę fosforowo-wapniową naszego organizmu. Jest również bardzo ważna jeśli chodzi o choroby tarczycy. Najtrudniejszą do leczenia chorobą tego organu jest Hashimoto, czyli przewlekłe jego zapalenie. Irlandzcy naukowcy przeprowadzili badania, według których 50% osób z nowo zdiagnozowanym Hashimoto zawiera znaczący niedobór witaminy D, który oscyluje poniżej 10 ng/ml, podczas kiedy normalne stężenie zaczyna się od 30 ng/ml. Dla porównania przebadano również grupę osób zdrowych, u których podobnie niski poziom witaminy D3 pojawiał się aż u 20% osób. Z czego więc wynikają niedobry u osób zdrowych? Otóż, jak zostało wyżej wspomniane, witamina D wytwarza się pod wpływem działania słońca. Jej niedobory u osób zdrowych najczęściej pojawiają się w tych regionach geograficznych, gdzie słońce rzadko pojawia się na niebie. Podobny stan rzeczy obserwujemy w Polsce. Najwięcej niedoborów witaminy D odnotowuje się u nas jesienią i zimą, podczas gdy w lato badania wykazują normalne stężenie. Ciekawostką jest również fakt, że im tarczyca jest większa, tym poziom witaminy D jest mniejszy. Na ten stan rzeczy zareagowali lekarze i farmaceuci. Jeszcze dwa lub trzy lata temu trudno było zakupić w aptece preparat z witaminą D, a recepty na tego rodzaju leki najczęściej wystawiali endokrynolodzy. Po wykonaniu szeregu badań krwi (nie tylko TSH, T4, T3 lub samą witaminę D, ale również bardziej zaawansowane analizy, np. przeciwciał Anty TPO lub Anty TG, bądź Parathormonu). Obecnie preparaty z witaminą D można kupić bez recepty. Ważne jest jednak, aby zapytać lekarza lub farmaceutę o prawidłowe dawkowanie, aby nie doprowadzić do stężenia toksycznego, które może być bardzo niebezpieczne.

Psychika i odporność

Okazuje się również, że witamina D ma znaczący wpływ na układ immunologiczny, szczególnie u osób które ukończyły 35 rok życia. Obniżony poziom witaminy towarzyszy często powtarzającym się chorobom wirusowym i bakteryjnym, a także stanom zapalnym różnych organów. Również osoby zmagające się z nowotworami w przeszłości miały lub mają nadal problemy ze stężeniem witaminy D.

Badania wykazują także korelację pomiędzy pojawiającymi się chorobami psychicznymi, a poziomem witaminy D3 w  organizmie. Przeprowadzone w Iranie badania wykazują, że w grupie kilkuset osób chorych na schizofrenię u ponad połowy z nich stężenie witaminy D wynosiło pomiędzy 10 a 15 ng/ml. Przebadano również osoby z nerwicą lękową, gdzie średnie stężenie wahało się w granicach od 15 do 20 ng/ml. Przypominamy, że norma zaczyna się od 30 ng/ml. Lekarze psychiatrzy wprowadzili do farmakoterapii chorych suplementację witaminy D. U wielu osób zauważono złagodzenie objawów choroby.

Badanie krwi

Warto od czasu do czasu przebadać się pod kątem witaminy D3. Jej obniżony poziom w połączeniu z różnymi objawami towarzyszącymi, pomoże lekarzowi wdrożyć skuteczną i bezpieczną farmakoterapię a także zlecić dodatkowe badania.