Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Zwalcz nudności podczas podróży22.11.2017

Wymioty podczas jazdy związane są z zaburzeniem błędnika. Odpowiada on za utrzymywanie całej sylwetki w równowadze. W chorobie lokomocyjnej bodźce są niewłaściwie interpretowane przez układ nerwowy i obserwujemy brak „współpracy zmysłów” np. wzroku i równowagi. Odruchy wymiotne może wywołać bujanie statku, wznoszenie i opadanie samolotu, wibracje na nierównej drodze podczas jazdy samochodem, autobusem.

Jak zapobiec nudnościom podczas jazdy?

Skieruj uwagę dziecka w jeden punkt – rozpraszająco podczas jazdy działają powtarzające się i oddalające w miarę jazdy elementy, takie jak drzewa czy znaki drogowe. Wskaż dziecku aby patrzyło przed siebie i nie rozglądało się na boki. Obranie sobie jednego punktu w oddali pozwoli mu bardziej się skoncentrować i „uspokoić” błędnik.

Zapewnij mu delikatne śniadanie – przede wszystkim niewskazane jest spożywanie produktów tłustych, słonych i słodkich, jeśli dziecku dokuczają nudności. Najlepiej nie jeść również potraw o bardzo intensywnym smaku lub zapachu, które mogą podrażnić żołądek.

Usadź je z przodu pojazdu – ważne jest siedzenie na samym początku pojazdu i skierowanie się przodem do kierunku jazdy. Można dodatkowo zapewnić dziecku dostęp do wentylatora lub otworzyć okno – dostęp powietrza pozwoli na swobodne oddychanie, co niweluje uczucie mdłości.

Zabierz „neutralne” przekąski – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się bakalie, sucharki, miętowe cukierki, wafle, chrupki kukurydziane, pieczywo maca lub wasa. Do picia najlepsza będzie woda lub zaparzona mięta albo rumianek.
Przyklejenie plastra – domowym sposobem często praktykowanym przez mamy jest również zaklejanie pępka. Nie znaleziono naukowego wytłumaczenia działania tego sposobu, jednak jest on relacjonowany jako skuteczny.

W przypadku uporczywych nudności warto postawić na odpowiednie leki dostępne w aptece. Skuteczny będzie Anaketon zawierający imbir, rumianek i witaminy z grupy B. Preparat został także stworzony dla dorosłych i kobiet w ciąży. Łagodzi on dolegliwości jelitowo-żołądkowe, najpopularniejsze podczas korzystania ze środków transportu. Szczególne działanie ma w tym przypadku imbir, który naturalnie łagodzi niestrawność.