Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Sposoby na zatrzymanie wymiotów u dziecka21.09.2017

Jak powstrzymać wymioty?

Wymioty u dziecka zazwyczaj są przejściowe i ustępują. Przede wszystkim jeśli Twoje dziecko zaczyna wymiotować to nie spuszczaj go nawet na chwilę z oka. Wymiotując może się zakrztusić. Zakrztuszenie może nieść za sobą wiele powikłań, np. może doprowadzić do zapalenia płuc. Może także zakończyć się uduszeniem.

Niektóre mamy twierdzą, że pomagają zimne napoje  z dodatkiem mięty. Inne polecają niegazowaną wodę lub wodę z cytryną. Można zagryzać ją delikatnym, niezbyt słodkim ciastkiem, np. krakersem, najlepiej nieosolonym.

Można podać dziecku odgazowaną colę w bardzo niewielkich ilościach. Można też spróbować z czarną herbatą, lekko posłodzoną cukrem (niesłodzona jedynie wzmoże wymioty).

Pediatrzy zalecają, by wymiotujące dziecko nie jadło przez 4–6 godzin. To pozwala zazwyczaj zahamować odruch wymiotny i powrócić układowi pokarmowemu do prawidłowej pracy. Po tym czasie możesz pozwolić dziecku na zjedzenie lekkostrawnego dania, np. gotowanych owoców, gotowanej piersi kurczaka z ziemniakami czy lekkiej zupki z makaronem.

W trakcie wymiotów należy podawać dziecku wodę. Zwracanie treści pokarmowej bardzo często skutkuje odwodnieniem.

W przypadku utrzymujących się wymiotów można podać dziecku preparat Anaketon, który łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Anaketon posiada w swoim składzie wyciąg z imbiru, rumianku i witaminy z grupy B, które zapobiegają mdłościom i działają korzystnie na problemy trawienne. Preparat można podawać dzieciom, dorosłym, a także kobietom w ciąży.

Jeśli po podaniu preparatu i wyczerpaniu domowych sposobów wymioty nadal się utrzymują – trwają powyżej 6 godzin, dziecko jest blade, osłabione, ma trudności z przełykaniem śliny to oznaka, że należy pójść z dzieckiem do lekarza.