Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Zapotrzebowanie u dziecka na witaminę D i K14.04.2016

Witamina D i K jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niemowlęta karmione piersią wraz z mlekiem mamy otrzymują liczne substancje odżywcze, które zapewniają prawidłowy rozwój malucha. Niestety mleko matki nie dostarcza odpowiedniej ilości dwóch ważnych witamin – K i D, dlatego pediatrzy zalecają ich suplementację.

 

Witamina D

Suplementacja witaminy D zalecana jest już od pierwszych dni życia. Spełnia bardzo ważną funkcję w rozwoju układu kostnego - stymuluje wchłanianie z jelit i zwiększa wchłanianie wapnia, który jest głównym budulcem kości i zębów. Witamina ta łagodzi stany zapalne skóry i podnosi odporność. Wpływa korzystnie na skurcze mięśni, w tym serca, a także zwiększa masę i siłę mięśni w całym ciele. Niedobory witaminy D prowadzą m. in. do krzywicy i osteoporozy.

Witamina K

Witamina K działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ma także właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Witamina K jest niezbędna w procesie krzepnięcia krwi - zapobiega niebezpiecznym krwotokom. Zapobiega również miażdżycy, chorobom układu nerwowego, a także reguluje mineralizację kości. Jest niezbędna do formowania się tkanki kostnej.

 

Dawkowanie witaminy D i K

Właściwe dawkowanie witaminy D i K u niemowląt i dzieci jest bardzo ważne. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Noworodki oraz niemowlęta są narażone na niedobór witaminy K. Mleko matki nie zapewnia wystarczającej ilości tej witaminy.

Według rekomendacji (2016) wszystkie noworodki po urodzeniu powinny otrzymać witaminę K (maksymalnie do 5. godziny życia). Noworodki urodzone o czasie 1 mg i.m. lub 2 mg doustnie, gdy rodzice nie wyrażają zgody na podaż i.m. lub są przeciwwskazania do podania domięśniowego. 

 

Zalecenia dla najmłodszych

Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów w dziedzinie Pediatrii z 2016 roku, wszystkim noworodkom i niemowlętom, które karmione są piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu należy profilaktycznie podawać witaminę K dla dzieci urodzonych przedwcześnie (<34. t.c.), 25 µg/dobę od 3. t.ż. (od 15. d.ż.) do końca 3. m.ż., natomiast dla dzieci urodzonych o czasie (≥34. t.c.) 150 µg/dobę od 3. t.ż. (od 15. d.ż.) do końca 3. m.ż. oraz witaminę D w dawce 400 j.m. na dobę. Starszym dzieciom należy podawać samą witaminę D. Warto ją uzupełniać (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym).

 

Należy zadbać o prawidłową suplementację tych dwóch witamin, aby organizm maluszka dobrze funkcjonował. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kapsułki twist – off Vita DK, zawierające witaminę D i K. Produkt przeznaczony jest dla niemowląt już od 8. dnia życia, a zawartość kapsułki wystarczy zmieszać z pokarmem matki lub podać dziecku bezpośrednio do buzi.