Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Twoje dziecko ma problem z wypróżnianiem? Reaguj!27.12.2016

Zaparcia mogą być wywoływane przez liczne czynniki, związane zarówno ze sferą fizyczną jak i psychiczną. Niektóre z nich są łatwe do wyleczenia inne z kolei wymagają szerokiego zakresu działań, włączając w to często zmianę nawyków całej rodziny. Co ważne, absolutnym błędem jest karanie dziecka z powodu braku wypróżnień, co może u niego nasilać niechęć i powstrzymywanie się przed defekacją.

Jak się zachować w przypadku zaparć u dziecka?

Przede wszystkim nie możesz się denerwować na dziecko. Stres spowodowany Twoją gwałtowną reakcją może jedynie zaostrzyć problem, a nie pomóc go zniwelować. Jeśli podejrzewasz, ze dziecko cierpi na zaparcia, to właściwym krokiem jest wizyta u lekarza pediatry, który pokieruje dalszym leczeniem. Wskazane jest jednak, aby również rodzice pomogli dziecku zwalczyć tę nieprzyjemną dolegliwość. Być może powinnaś zmienić sposób żywienia pociechy. Zamiast tłustych potraw, przetworzonych i wysoce modyfikowanych, postaraj się  wprowadzić do codziennych posiłków warzywa i owoce, które ułatwią dziecku trawienie. Oprócz tego zadbaj, aby codziennie wypijało niezbędną porcję wody, gdyż ta skutecznie przyczynia się do łatwiejszego wypróżniania.

A czy wskazane jest podawanie leków?

Dzieciom już od 6. miesiąca życia można podawać bezpieczny preparat Dicopeg Junior, dostępny w formie saszetek i w puszce, z kolei Dicopeg sprawdzi się w przypadku dzieci starszych, a także dorosłych. Oba preparaty nie wywołują podrażnienia żołądka i błon śluzowych. Środki te będą przydatne w przypadku zaparć dzięki udrożnianiu jelit.. Preparat podawany w formie rozpuszczalnego proszku jest chętnie przyjmowany przez dzieci i nie przyczynia się do obciążenia układu trawiennego.