Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Różnice pomiędzy wirusowym a bakteryjnym zapaleniem gardła u dzieci21.11.2016

Wirusowe zapalenie gardła

Przyjmuje się, że u dzieci ponad 70% zarażeń spowodowana jest działaniem wirusów, u dorosłych zaś liczba ta wynosi odpowiednio 90%. Dla zapalenia wirusowego charakterystyczne jest, że ścianki gardła są intensywnie czerwone wręcz przekrwione. To samo dotyczy błony śluzowej, która może przybierać różowawy odcień. Migdałki zaś są rozpulchnione i podobnie jak gardło mocno czerwone. Oprócz tego mogą znajdować się na nich niewielkie pęcherzyki, w których dodatkowo może znajdować się płyn. Nosi on nazwę wysięgu surowiczego i pozwala stwierdzić, że z pewnością mamy do czynienia z zapaleniem wirusowym.

Zapalenie bakteryjne

Bakteryjne zapalenie gardła zwyczajowo nazywane jest anginą. Charakteryzuje się przyciemnieniem ścianek gardła (występuje kolor ciemnomalinowy). Migdałki są przekrwione i znajduje się na nich kremowy nalot. Języczek umiejscowiony na środku podniebienia jest obrzęknięty, a gdy dziecko pokaże język znajduje się na nim szary lub zielonkawy nalot. Wtedy z pewnością jest to zapalenie bakteryjne. Dodatkowo może także wystąpić gorączka powyżej 38. stopni Celsjusza.

Leczenie zapalenia gardła

Jeśli nie jesteśmy pewni, czym wywołany jest ból gardła u naszego dziecka możemy skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, jaki rodzaj zapalenia wystąpił lub zaleci pobranie wymazu z jamy ustnej, który po przebadaniu laboratoryjnym pozwoli stwierdzić czy to wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła.

Przy wirusowym zapaleniu gardła należy wybierać środki, które zniwelują stan zapalny, a także zadbać, aby dziecko odkażało gardło za pomocą płukanek.

Bakteryjne zapalenie gardła należy zaś leczyć u lekarza, który dobierze odpowiedni antybiotyk.
W obu przypadku zapalenia można zastosować u dziecka preparat aplikowany w formie sprayu DicoSpray Junior, przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 2. roku życia. DicoSpray Junior skutecznie ochroni podrażnione błony śluzowe gardła, a także zabezpieczy je przed postępującym podrażnieniem. Dzięki bezpośredniej aplikacji w zainfekowanym miejscu, szybko przyspiesza leczenie, poprzez bezpośrednie wchłanianie w zarażone komórki.