Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Przewodnik, jak postępować w przypadku bolesnych zaparć u dziecka03.03.2017

Rozpoznanie zaparć

 

Rozpoznanie zaparć niekiedy bywa problemowe ze względu na brak ścisłej normy dotyczącej „prawidłowej” ilości wypróżnień. Dla jednego malucha normą będzie wypróżnienie raz na dwa dni, natomiast dla innego 3 razy dziennie. Powinnaś zaobserwować ile razy średnio w ciągu tygodnia wypróżnia się Twoje dziecko i interweniować dopiero wtedy, gdy proces ten zostanie zachwiany. Oprócz regularności wypróżnień, ważnym wskazaniem do skontrolowania procesu wypróżniania u dziecka może być powtarzające się zabrudzenie bielizny. Jest to krępujące dla dziecka, dlatego należy być w stosunku do malucha szczególnie delikatnym w tej kwestii. Warto w początkowej fazie zaparć zidentyfikować jakie są powody schorzenia.

 

Jak należy postępować z uskarżającym się na ból dzieckiem?

 

Jeśli dziecko uskarża się na ból spowodowany zaparciami należy doprowadzić w miarę szybko do wydalenia stolca, który nagromadzony w końcowym odcinku jelita grubego, wywołuje ból. Warto podać dziecku środki farmakologiczne, które doprowadzą do rozluźnienia jelita i szybszej defekacji. Należy się wtedy spodziewać, że po ich zażyciu do wypróżnienia może dojść w nieco niekontrolowany sposób, dlatego też trzeba przygotować się na zmianę bielizny i ubrania dziecka. Przez cały ten czas należy zapewnić mu odpowiednią dawkę wody, aby po pierwsze nie spowodować odwodnienia organizmu, a po drugie spowodować rozrzedzenie kału. Stosunkowo szybko może również zadziałać podanie dziecku produktów spożywczych o dużej zawartości błonnika. Powoduje on, że masa kałowa jest wiązana zdecydowanie szybciej, a następnie jest ona wydalana w znacznie łatwiejszy sposób. Po spożyciu błonnik przyjmuje postać żelu, która to ułatwia przemieszczanie się kału w jelicie.

 

Kiedy należy iść do lekarza?

 

Do lekarza należy udać się bezwzględnie, gdy:

  • oprócz zaparć wystąpi u dziecka ogólne osłabienie, złe samopoczucie gorączka,

  • dziecko skarży się na suchość w ustach, ciągle chce pić, można u niego zaobserwować przesuszenie skóry,

  • w rodzinie występowały przypadki raka jelita grubego,

  • występują objawy niedokrwistości lub krew pojawiła się przy okazji wypróżniania.

 

W początkowej fazie leczenia, oprócz zastosowania odpowiedniej diety, picia dużej ilości wody, wyćwiczeniu odpowiednich nawyków towarzyszących wypróżnieniu lekarz może zalecić środki farmakologiczne. Do delikatnych preparatów przeczyszczających zaliczany jest Dicopeg Junior, który można stosować już od 6. miesiąca życia. To lek w postaci proszku, który należy podawać dziecku w formie roztworu do wypicia. Jest on całkowicie bezpieczny dla młodego organizmu, dlatego też jego stosowanie nie wywołuje podrażnień układu trawiennego i wydalniczego.