Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Odpowiednie nawodnienie kluczem do zwalczenia zaparć20.06.2017

Jak woda usprawnia wydalanie?

 

Woda przede wszystkim zapewnia elastyczność ścianek jelit i przewodu pokarmowego. Dzięki ich odpowiedniemu napięciu zarówno pokarm, jak i później kał mogą się swobodnie przemieszczać. Ponadto woda powoduje rozmiękczenie kału, który łatwiej wydalić. Woda dociera do okrężnicy, która znajduje się na końcu jelita grubego i ułatwia przesuwanie masy stolca. Stolec, który w wyniku zaparć zalega w jelicie, a w miarę upływu czasu ucieka z niego woda, staje się podczas wydalania bolesny i wyjątkowo nieprzyjemny dla dziecka. Dlatego też warto nawodnić młody organizm, aby uniknąć bólu.

 

Jak prawidłowo nawadniać organizm?

 

Należy zdecydowanie zrezygnować z wody gazowanej, słodkich soków, słodzonej herbaty. Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowej wywołuje dyskomfort, uczucie ciężkości i przepełnienia, co tylko wzmaga dyskomfort spowodowany zaparciami u dziecka. Najbardziej korzystne byłoby spożywanie wody źródlanej, przegotowanej. Przyjmuje się, że średnio powinno się wypijać od 1,5 do 2 litrów dziennie. Warto podać dziecku wodę szczególnie rano i wieczorem. Rano ze względu na to, że po całej nocy organizm jest zwykle odwodniony. Wypicie wody rano zapewni mu lepsze samopoczucie do końca dnia. Podobnie powinno być wieczorem, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie dziecku przez całą noc. Oprócz czystej wody można podać dziecku również kompot z suszonych śliwek.

 

Odpowiednie nawodnienie organizmu z pewnością pozwoli wyeliminować nawracające zaparcia. Jeśli mimo tego zaparcia nie ustępują, należy poszukać pozostałych przyczyn. W trakcie leczenia można podać dziecku delikatny środek przeczyszczający Dicopeg Junior, który nie wpływa na uszkodzenie błon śluzowych, a ponadto pomaga dziecku delikatnie się wypróżnić.