Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Nieświadome przyzwyczajenia, które mogą wywołać zaparcia u dziecka22.02.2017

  • Pospieszanie podczas wypróżniania – w życiu często towarzyszy nam pośpiech i niestety również odbija się to na naszych dzieciach. Niektóre z pociech potrzebują zdecydowanie więcej czasu na wypróżnienie, ale niestety go nie otrzymują. Ciągłe pospieszanie i wyraźna irytacja z powodu przedłużającego się przebywania w toalecie okazywana przez rodziców sprawia, że dziecko na skutek barier psychicznych skutecznie blokuje naturalny odruch wydalania kału. W tym przypadku należy okazać zdecydowanie więcej zrozumienia i empatii, dzięki którym dziecko mogło będzie spędzić w toalecie tak dużo czasu ile tylko potrzebuje. Spokój zdecydowanie wpłynie korzystnie na cały układ pokarmowy i wydalniczy.

 

  • Zbyt małe nawodnienie – woda to niezbędny element, który pozwala na usprawnienie wydalania. Rozcieńczony wodą kał jest zdecydowanie łatwiejszy do usunięcia. Pamiętaj, że Twoje dziecko nawadnia się nie tylko przez picie płynów, ale także owoce i warzywa – które są szczególnie bogate w płyny. Oprócz tego możesz serwować dziecku soki owocowe i warzywne (szczególnie te zawierające wiele błonnika).

 

  • Niechęć do nocnika – dla dzieci szczególnie trudne bywa przejście z załatwiania się w pieluchę do wypróżniania na nocniku. W tym okresie niejednokrotnie zdarza się, że dziecko nie wypróżni się usadzone, a w zamian za to chwilę po, gdy jest już kompletnie ubrane. Nie należy wtedy karcić dziecka ani zawstydzać. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie ponowne zakładanie pieluchy i powrót do zastosowania nocnika po około miesiącu.

 

  • Zła dieta – być może w Twojej kuchni zbyt często goszczą tłuste i słone potrawy oraz przesłodzone desery i napoje? Stąd mogą wynikać problemy Twojego dziecka z wypróżnianiem. W diecie ułatwiającej trawienie i wydalanie u dziecka należy postawić na proste produkty, modyfikowane w jak najmniejszym stopniu (kasze, pieczywo z dużą ilością ziaren, rośliny strączkowe, płatki owsiane, nasiona chia), a także włączyć dużo warzyw i owoców, szczególnie tych zwierających błonnik jak śliwki, morele, porzeczki, maliny, awokado, czarne jagody, brukselka, marchew, kukurydza, pietruszka. Sama zmiana diety, szczególnie w początkowym okresie, może nie być w pełni skuteczna. Warto wówczas sięgnąć po preparaty na zaparcia przeznaczone specjalnie dla dzieci. Rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatu Dicopeg Junior, który posiada delikatne działanie przeczyszczające, ułatwiające dziecku wydalenie zbędnego kału. Dicopeg Junior można podawać już od 6. miesiąca życia. Zażywa się go w formie doustnej zawiesin, co nie wywołuje dyskomfortu u najmłodszych pacjentów.

 

  • Brak ruchu – najczęściej problem ten pojawia się, gdy do tej pory aktywne dziecko, chętnie spędzające czas w ruchu, zostaje go pozbawione. Dzieje się tak np. w wyniku przedłużającej się choroby, złamania dolnych kończyn lub nabierania złych nawyków. Wielogodzinne przesiadywanie z dzieckiem przed telewizorem, siedzenie w szkole, a następnie godzinne odrabianie lekcji, nie wspomagane żadnym ruchem w ciągu dnia, skutecznie przyczynia się do powstawania zaparć. Rozwiązaniem jest aktywność fizyczna szczególnie na świeżym powietrzu. Warto również zastosować zasadę 15.- 20. minutowych przerw, podczas których dziecko będzie mogło wstać zza biurka i nieco się rozruszać.