Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Niedobory witamin


Witamina D

Odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju człowieka – pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu z diety, w zależności od potrzeb organizmu, a także w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi.

Najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy D jest niewystarczająca jej ilość dostarczana wraz z pokarmem lub niewystarczająca ekspozycja na światło słoneczne.

Mleko mamy zawiera bardzo niewiele witaminy D, dlatego powinna ona być suplementowana od pierwszych dni życia, jeśli maluch karmiony jest wyłącznie piersią lub w sposób mieszany.

Brak właściwej ilości witaminy D w organizmie przyczynia się do jego nieprawidłowego funkcjonowania. Głównym skutkiem niedoboru witaminy D jest krzywica. W wyniku choroby kości ulegają zniekształceniu i osłabieniu, wykrzywiają się pod ciężarem ciała szybko rosnącego dziecka. Część objawów choroby, jak wady kręgosłupa, wady budowy klatki piersiowej czy płaskostopie, pozostaje zwykle do końca życia.


Witamina K

Przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, u noworodków zapobiega chorobie krwotocznej. Dostarczana jest do organizmu z pożywieniem, a w późniejszych miesiącach życia produkowana także przez bakterie bytujące w jelicie grubym.

Noworodki i niemowlęta są szczególnie narażone na niedobór witaminy K. Zaraz po urodzeniu mają mały zapas tej witaminy, a układ pokarmowy nie jest jeszcze zasiedlony przez bakterie, które mogłyby ją syntetyzować. Mleko mamy zawiera natomiast niewystarczające ilości tego ważnego składnika.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi noworodki w pierwszej dobie życia otrzymują profilaktycznie witaminę K – dawkę i sposób podania zależnie od stanu zdrowia i dojrzałości określa lekarz. Jednak począwszy od drugiego tygodnia życia profilaktyka należy już od rodziców – dla bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju maluszka niezbędne jest doustne podawanie preparatów z witaminą K.

Opracowano na podstawie publikacji:

1. Zalecenia Zespołu Ekspertów w sprawie profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt. Standardy Medyczne nr 1/2007.
2. Płudowski P, Karczmarewicz E, Bayer M i wsp. Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej — rekomendowane dawki witaminy D dla populacji zdrowej oraz dla grup ryzyka deficytu witaminy D . Endokrynol Pol 2013;64:319-327.