Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Leczenie zatwardzenia u dzieci – jak pokonać ten problem?09.02.2017

Po pierwsze: obserwuj!

 

Przyczyn jak i objawów zaparcia jest bardzo dużo. Generalnie przyczyny dzielą się na te uwarunkowane fizycznie i psychologicznie. Tworzą one błędne koło podczas, którego dziecko nie może w sposób systematyczny skorzystać z toalety, co z kolei powoduje narastanie problemu. Kluczem do zdiagnozowania problemu jest obserwacja rodzica, który jako pierwszy może zauważyć niepokojące zmiany. Przede wszystkim warto zastanowić się czy dziecko nie protestuje zbyt gwałtownie przed próbą usadzania go na nocniku bądź prowadzenia do toalety. Taki opór jest sygnałem, że proces wydalania nie przebiega we właściwy sposób. Podobnie niepokojące jest niekontrolowane wypróżnianie oraz brudzenie bielizny.

 

Po drugie: wprowadź zmiany!

 

Rzeczą, która może pomóc Twojemu dziecku jest zmiana nawyków żywieniowych oraz dostarczenie mu odpowiedniej dawki płynów. Nawodnienie to jeden ze skuteczniejszych sposobów na uniknięcie problemów z zaparciami, dlatego zadbaj, aby dziecko miało zawsze pod ręką butelkę wody, bądź soku warzywnego (najlepiej z jak najmniejszą ilością cukru – substancje słodzące przyczyniają się do powstawania zatwardzenia. Ponadto serwowane dziecku napoje nie powinny być gazowane. Na czas walki z zaparciami powinnaś unikać podawania dziecku potraw mącznych składających się z białego pieczywa, jasnego makaronu, mąki (np. naleśniki, tosty, gofry). Warto za to przyzwyczaić dziecko do chrupania świeżych warzyw i owoców, które zawierają błonnik. Jeśli mimo Twoich starań zaparcia u dziecka utrzymują się, możesz podać mu delikatny preparat przeczyszczający dla dzieci, który nie podrażni delikatnej śluzówki jamy brzusznej. Dicopeg Junior można podawać dzieciom od 6. miesiąca życia. Preparat należy podawać w formie roztworu, co przyspiesza jego działanie i skraca czas potrzebny do wypróżnienia dziecka.

 

Po trzecie: zaprowadź dziecko do lekarza!

 

Jeśli zmiany wprowadzone przez rodziców nie są skuteczne, należy zaprowadzić dziecko do pediatry. Wcześniej zalecali oni zastosowanie syropów wywołujących wypróżnienie, jednak przy ich udziale czynność ta była bardzo bolesna, gdyż w żaden sposób nie wpływały one na zmianę konsystencji stolca, stąd też wypróżnienie wywoływało ból. Obecnie stosowane specyfiki w większości mają za zadanie oprócz wywołania odruchu robaczkowego jelita, towarzyszącego naturalnemu wyróżnianiu, jeszcze rozmiękczenie stolca i doprowadzenie go do postaci łatwiejszej do wydalenia. Lekarz również stwierdzi, czy przez brak wypróżnienia nie nagromadziło się u dziecka w jelicie tak dużo kału, że należałoby go usunąć mechanicznie.