Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Które witaminy sprawdzą się najlepiej w walce z przeziębieniem?05.01.2017

Witaminy i minerały, to elementy, w które szczególnie warto wyposażyć organizm w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym, kiedy wyjątkowo dolega nam apatia i osłabienie. Przez wiele lat, wśród witamin na grypę i przeziębienie królowała witamina C. Dostępna w cytrusach, była chętnie wykorzystywana w walce z przeziębieniem, chociażby w postaci herbaty z cytryną czy kropelek rozpuszczalnych w wodzie. Oczywiście witamina C stosowana już przez nasze babcie nadal jest skutecznym środkiem na przeziębienie, ale warto również sięgnąć po alternatywne witaminy i suplementy.

 

Co oprócz witaminy C?

 

Okazuje się, że według naukowców zdecydowanie skuteczniejszy od Witaminy C jest cynk. Oszacowano, że jego przyjmowanie pomaga skrócić chorobę co najmniej o jeden dzień! Oprócz przyjmowania cynku w przypadku wystąpienia choroby, ważna jest również profilaktyka. Dzieci, które regularnie otrzymywały cynk w postaci suplementu, wykazywały średnio o tydzień krótszą absencję w szkole z powodu choroby niż inne maluchy, a cykl chorobowy trwał u nich zdecydowanie krócej. Warto również zwrócić uwagę na selen, który sprawia, że ilość komórek mających zwalczyć infekcję zaczyna się namnażać. Podobne właściwości posiada witamina E, dzięki której liczba limfocytów w zaatakowanym organizmie zdecydowanie wzrasta.

Selen można pozyskać z diety, spożywając orzechy brazylijskie, brązowy ryż, pestki słonecznika i pieczywo pełnoziarniste. Cynk znajdziemy np. w popularnej przekąsce – pestkach z dyni. Jedząc z kolei kiełki z pszenicy oraz zielone warzywa, takie jak: sałata, szpinak i kapusta, dostarczymy organizmowi dawkę witaminy E. Warto jednak pamiętać, że witamin pochodzących z diety, nigdy nie zapewni jedynie dieta, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie suplementy. Dla dzieci wskazana będzie Multivita Junior, która w swoim składzie oprócz wymienionych składników wspomagających walkę z przeziębieniem zawiera również żelazo, mangan i witaminy A, B1, B2, PP, D i K, a także kwas foliowy i biotynę. To mieszanka, którą podajemy dziecku poprzez rozpuszczenie roztworu w postaci proszku w wodzie. Roztwór o przyjemnym, pomarańczowym smaku jest chętnie przyjmowana przez dzieci.