Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Karmienie piersią, a zaparcia u noworodka13.02.2017

Zaparcia u karmionego dziecka

 

Noworodki karmione naturalnym mlekiem matki rzadko cierpią z powodu zaparć, jednak zdarzają się również takie przypadki. Najczęściej zaparcia te występują, jeśli dziecko cierpi na alergię na pokarm, który spożywa jego matka. Na ogół problemy takie jak biegunki, kolki i zaparcia w ogóle nie dotyczą noworodków.

 

Normą dla nowonarodzonych dzieci jest wypróżnianie nawet kilkanaście razy dziennie, po każdym posiłku, a nawet po niedługim czasie od karmienia. Istnieją zasadniczo 3 warunki, kiedy to dziecko karmione mlekiem pochodzącym od matki może cierpieć z powodu zaparć. Dzieje się tak kiedy:

 

  • dziecko cierpi na alergię, na któryś z pokarmów spożywany przez matkę karmiącą,

  • dieta matki zawiera zbyt mało błonnika, a w zamian za to zbyt wiele ciężkostrawnych pokarmów,

  • dziecko wypija zbyt małą ilość mleka.

 

Zaparcia u noworodka i karmiącej piersią matki są bardzo często powiązane ze sobą. Kobiety w ciąży nie powinny jednak przyjmować żadnych środków przeczyszczających. W ich przypadku wskazana jest naturalna walka z problemem. Należy wtedy zdecydowanie wypijać więcej wody, wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie modyfikacje przebiegały stopniowo, a w przypadku braku rezultatu skonsultować się z lekarzem.

 

Kiedy u noworodków występują zaparcia?

 

Zaparcia mają miejsce, gdy dziecko zaczyna być karmione mlekiem modyfikowanym, które jest zdecydowanie trudniejsze do trawienia. Podobnie dzieje się w przypadku stopniowego wprowadzania do diety dziecka pokarmów stałych. Również zastosowanie pół produktów, które mogą zawierać nietolerowane przez dziecko składniki. Po pewnym czasie od urodzenia liczba wypróżnień u noworodków zaczyna się sukcesywnie zmniejszać. Zdarzają się one nawet raz na kilka lub kilkanaście dni. Jeśli w tym czasie nie występują inne objawy zaparć takie jak: twarda konsystencja stolca, bolesne wydalanie, pojawiająca się w kale krew, to nie należy się martwić. Jeśli zaś podejrzewamy, że dziecko może cierpieć, to należy zastosować delikatny masaż brzuszka, a także ciepłe kąpiele, które skutecznie rozluźnią mięśnie.

W przypadku utrzymujących się zaparć warto ulżyć dziecku dzięki preparatom przeczyszczającym. Jednym z bezpiecznych dla dzieci środków jest Dicopeg Junior, który można podawać dzieciom, które ukończyły 6. miesiąc życia. Dicopeg skutecznie reguluje pracę jelit, a ponadto nie wywołuje nagłego skurczu, bólów brzucha czy parcia, dzięki czemu zwalcza zaparcia delikatnie i skutecznie.