Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Jakich produktów powinno unikać Twoje dziecko, jeśli cierpi na zaparcia?17.02.2017

Często przygotowujesz posiłki składające się z mięsa, produktów mącznych, a na koniec nie możesz odmówić dziecku pałaszowania słodyczy? Być może właśnie posiłki są w głównej mierze źródłem nieprzyjemnej dolegliwości w postaci przewlekłych zaparć u malucha. Pewnie nie raz słyszałaś już o cudownych właściwościach błonnika – owszem pozwala on na zdecydowanie łatwiejsze wypróżnianie i szybsze wiązanie masy kałowej – nie jest to jednak jedyny składnik, który okaże się lekarstwem na zaburzenia wypróżniania.

 

Jakie produkty są zdecydowanie zakazane?

 

Zdecydowanie niepożądane w diecie są tzw. produkty zapierające, takie jak: gotowana marchewka, ryż, banany, czekolada czy wyroby ciastkarskie. Niewskazane jest spożywanie jasnego pieczywa. Zamiast bladych bułeczek, warto przyzwyczaić dziecko do spożywania pełnoziarnistego, ciemnego chleba. Problemy z zaparciami staną się mniej uciążliwe, gdy ograniczysz potrawy mączne, np. knedle, kopytka, kluski, oraz produkty wzdymające, np. soczewicę, groch, fasolę, bób. Co więcej należy ograniczyć spożycie jaj, zwłaszcza tych gotowanych na twardo. Zaparcia u dzieci są również często spowodowane przez nadmierne spożycie cukru, w tym słodyczy i napojów gazowanych.

 

W jaki sposób Twoje dziecko powinno jeść?

 

Dziecko powinno otrzymywać małe, ale regularne posiłki. Powinno jeść ok. 4. - 5. razy dziennie, w małych porcjach. Szczególnie należy skupić się na śniadaniach. Rano układ trawienny i wydalniczy działają zdecydowanie sprawniej, dlatego właśnie wtedy warto podać dziecku lekkostrawny posiłek, który dodatkowo ułatwi mu późniejsze wydalanie. Można więc włączyć do śniadań produkty, takie jak jogurty, kefiry, a także owoce i warzywa, zawierające dużą ilość błonnika. Każdy posiłek powinien być przez dziecko dostatecznie długo przeżuwany – rozdrobniony i rozmiękczony śliną pokarm jest zdecydowanie łatwiejszy do spożycia. Dobrze przeżuty pokarm nie zalega w jelitach. Jeśli mimo stosowania się do powyższych zaleceń Twoje dziecko nadal uskarża się na zaparcia powinnaś podać mu bezpieczne preparaty przeczyszczające, przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. W tym celu możesz wykorzystać Dicopeg Junior, stosowany u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Dicopeg Junior pomaga skutecznie udrożnić jelita, a ponadto nie podrażnia delikatnych błon śluzowych żołądka, gdyż jest całkowicie usuwany z organizmu.