Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Jak zachęcić dziecko do regularnego wypróżniania?08.12.2016

Zaburzenia wypróżniania u dzieci to przypadłość nie tylko problematyczna pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Wiele dzieci wypracowuje w sobie pewnego rodzaju blokadę psychiczną, która powstrzymuje je przed naturalnym wydalaniem. W dłuższej perspektywie zahamowania te mogą prowadzić do poważnych konsekwencji i problemów zdrowotnych. Jeśli sama chcesz pomóc swojemu dziecku możesz w sposób bardzo delikatny i taktowany dać mu do zrozumienia, ze proces wydalania to nic złego i „nienormalnego” i tym samym pomóc mu skutecznie zwalczyć problem na zawsze.

 

  • Delikatna rozmowa – najważniejsza w relacji dziecko – rodzic jest nawiązanie kontaktu i rozmowa, szczególnie ta o rzeczach trudnych i nieprzyjemnych. Jeśli zauważasz u swojego dziecka zaburzenia wypróżniania powinnaś spróbować dowiedzieć się, co wywołuje w nim niechęć korzystania z toalety. Może to zbyt proste, ale niekiedy na przeszkodzie stoją problemy techniczne. Być może Twoje dziecko nie lubi przebywać w malutkim pomieszczeniu z zamkniętymi drzwiami, być może przeszkadza mu zapach mydła do rąk, które kupiłaś, bądź problemem jest dla niego zapach, który wydobywa się z toalety. Niekiedy z pozoru błaha przyczyna jest w stanie wyjaśnić nawracające problemy. Jeśli natomiast Twoje dziecko stwierdzi, że podczas wypróżniania towarzyszy mu ból, to również sygnał, że powinnaś mu pomóc poprzez zastosowanie odpowiednich medykamentów. W tym przypadku sprawdzi się delikatny preparat na zaparcia Dicopeg Junior. Dzięki swojemu łagodnemu działaniu, sprawi, że brzuszek Twojego dziecka nie zostanie podrażniony, a jednocześnie łatwiej będzie mu pozbyć się zalegającego w jelicie kału.

 

  • Przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu – wypróżnienie u niektórych dzieci wymaga zdecydowanie dłuższego czasu. Dzieje się tak z powodu osłabienia kurczliwości jelita grubego, bądź też chociażby z tak prozaicznych przyczyn jak dieta przepełniona cukrami i tłuszczem. Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko potrzebuje spędzić dodatkowe kilka chwil w toalecie to bezwzględnie powinnaś umożliwić mu spędzenie w niej tyle czasu, ile potrzebuje.

 

  • Cierpliwość – to zbawienna cecha w przypadku problemów z wypróżnianiem. Jeśli stosujesz u swojego dziecka leczenie, to pozwól, aby te metody mogły przynieść efektywne wyniki. Do zwalczenia zaburzeń potrzebny jest przede wszystkim czas.