Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Jak łączyć suplementację ze zdrową dietą u dzieci?08.05.2017

Czym są suplementy?

 

Suplementy to środki farmaceutyczne, które mają za zadanie uzupełnić codzienną dietę, która w wyniku różnych zaburzeń może nie być wystarczająca, aby zapewnić organizmowi niezbędne do funkcjonowania składniki. Suplementy zawierają skoncentrowane dawki witamin, składników odżywczych, mikro i makro elementów. Uzupełnienie niedoborów jest szczególnie istotne w fazie wzrostu dzieci, co pozwala ukierunkować ich dalszy rozwój. Zastosowanie suplementów w pewnych grupach wiekowych, pozwala na wyeliminowanie chorób typowych dla określonego wieku, a w dłużej perspektywie do wykluczenia chorób cywilizacyjnych.

 

Aby zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne składniki wskazane jest utrzymywanie zróżnicowanej i bogatej diety. Warto wiedzieć, że suplementy są często produkowane z koncentratów substancji obecnych w żywności. Aby dostarczyć maksymalną ilość witamin z diety, powinniśmy spożywać w odpowiednich proporcjach wszystkie rodzaje składników pokarmowych. Nasza dieta powinna być bogata przede wszystkim w składniki pochodzenia naturalnego, o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Warzywa i mięso można przygotowywać na parze i gotować jak najkrócej, aby nie straciły swoich odżywczych właściwości. Owoce takie jak jabłka, nektarynki i gruszki można swobodnie spożywać razem ze skórką, oczywiście po wcześniejszym umyciu.

 

Jakie suplementy warto przyjmować?

 

Szczególnym przykładem wymagającym suplementacji jest witamina D, nazywana „witaminą słońca”. To witamina, której organizm nie może sam wytworzyć, a dostarczenie jej w diecie z reguły nie jest wystarczające. Uzupełnianie jej suplementami wśród niektórych populacji jest wręcz wskazane. Aby dostarczyć dziecku witaminę D podawaj mu ryby morskie, jajka, mleko i przetwory mleczne, oleje roślinne i sery. Niektóre społeczeństwa powinny przyjmować dodatkowe dawki tej witaminy ze względu na niekorzystne położenie geograficzne, które utrudnia im regularne uzupełnianie witaminy D poprzez pobranie jej ze słońca. Dawki witaminy uzależnione są również od wieku i masy ciała, dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek należy zapoznać się ze wskazaniami umieszczanymi w tabelach dawkowania. Dla dzieci korzystne będzie podawanie suplementu Vita D Forte 1000, w postaci łatwych do przełykania tabletek. Skoncentrowana dawka witaminy D pozwoli na utrzymanie ich kości i zębów w dobrej kondycji, a także zapewni lepsze ogólne samopoczucie powiązane z obecnością w organizmie witaminy D.