Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Czy przeziębieniu zawsze towarzyszy katar i kaszel?10.04.2017

Objawy przeziębienia

 

Podczas diagnozowania przeziębienia przyjęło się, że niemal każdej postaci tej choroby towarzyszą kaszel i katar – mogą one jednak przyjmować ostrzejsze lub łagodniejsze formy. Do najpopularniejszych objawów przeziębienia należą:

 

  • Przy przeziębieniu występuje raczej mało intensywne pokasływanie. Towarzyszy mu zazwyczaj odczuwanie bólu i drapania w gardle.

  • Katar jest bardzo typowy dla przeziębienia. Na początku jest wodnisty, bardzo uporczywy, z czasem przechodzi w katar śluzowy dający uczucie niedrożności nosa.

  • Dla przeziębienia typowe są również bóle głowy. Na szczęście u dzieci są one słabsze, głównie zlokalizowane w jednym miejscu. Zazwyczaj znikają po podaniu delikatnego leku przeciwbólowego.

  • Może występować również ogólne osłabienie oraz bóle stawowo-mięśniowe, aczkolwiek mają one niewielkie nasilenie. Ustępują po kilku dniach.

  • Czasami pojawia się u przeziębionych dzieci stan podgorączkowy - temperatura ciała wynosi wtedy około 37-37,7 stopni Celsjusza.

  • Dzieci równie często podczas przeziębienia uskarżają się na brak apetytu, nudności, a także senność. Jeśli dziecko wówczas odmawia spożywania posiłków, to nie należy na nie naciskać. Można wtedy przygotować delikatny obiad np. wzmacniający rosół.

 

Jak radzić sobie z katarem i kaszlem u dziecka?

 

Nie należy za wszelką cenę od razu intensywnie zwalczać kaszlu, gdyż to właśnie on pozwala na usunięcie z organizmu patogenów wywołujących chorobę. Należy jednak dążyć do tego, aby przekształcić kaszel suchy w mokry. W przypadku przechodzenia z fazy kaszlu suchego do mokrego można podać dziecku syrop DicoTUSS baby med, ułatwiający odkasływanie zalegającego śluzu. Jeśli kaszel jest uporczywy i wywołuje ból gardła skutecznie sprawdzi się łagodzący spray, który ukoi podrażnione kaszlem gardło. DicoSpray Junior jest łatwy w zastosowaniu i działa bezpośrednio w miejscu infekcji. Można go stosować powyżej 2. roku życia. Katar zazwyczaj kończy się wraz z przeziębieniem, jeśli natomiast utrzymuje się dalej, może świadczyć o problemach z zatokami, co należy skonsultować z pediatrą.