Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Czy inhalacja to dobry sposób na przeziębienie?03.02.2017

Inhalacje to doskonały sposób na kaszel suchy i mokry u dzieci, a także katar. Większość inhalacji wykonuje się przy pomocy ziół, dlatego jedynym przeciwwskazaniem mogą być uczulenia na wykorzystywane rośliny.

 

Na czym polega inhalacja?

 

W głównej mierze inhalacje polegają na wdychaniu gorącej pary wodnej. Towarzyszące wdychaniu pary ciepło sprawia, że śluzówka i komórki nosa ulegają rozszerzaniu i są lepiej ukrwione. Dzięki temu substancje wykorzystywane do inhalacji, takie jak kropelki, wyciągi z ziół oraz drobinki ziołowe szybciej przenikają do krwi i leczą objawy przeziębienia. Ważne jest, że inhalacje nie działają jedynie miejscowo, ale na cały organizm, dlatego też działają zdecydowanie szybciej i skuteczniej niż podawane miejscowo leki. Inhalacje udrażniają zapchany w przypadku kataru nos i ułatwiają wydmuchiwanie, a także odpluwanie zalegającej w gardle flegmy. To doskonały sposób na udrożnienie dróg oddechowych. Inhalacje należy wykonywać nad naczyniem wypełnionym gorąca wodą z leczniczymi dodatkami. Aby wzmocnić efekt inhalacji można dodatkowo nakryć głowę gazą, która sprawi, że para nie będzie się dookoła rozpraszała. Wdychanie pary powinno trwać od 5. do 10. minut. W przypadku dzieci należy najpierw skontrolować temperaturę pary, aby nie doszło do poparzenia dróg oddechowych i samemu najpierw nachylić się nad naparem.

 

Jakie zioła sprawdzą się przy inhalacji?

 

Jeśli dziecko męczy suchy kaszel, to inhalacje można wspomóc: rozmarynem, rumiankiem i solą morską.

W przypadku mokrego kaszlu można dodać tymianku, podbiału i kopru włoskiego.

Jeśli u dziecka występuje uporczywy kaszel, należy wykorzystać inhalację z szałwii, mięty i jałowca.

Dodatkowo dobrym pomysłem jest dodanie do inhalacji 2 kropli eukaliptusa, który działa antybakteryjnie i antywirusowo, co pozwoli szybciej pozbyć się przeziębienia.

 

Aby wspomóc działanie inhalacji można również posłużyć się preparatem DicoTUSS baby med, który sprawdza się zarówno w przypadku kaszlu mokrego, jak i suchego. Syrop można podawać dzieciom powyżej 1 roku życia. Preparat skutecznie łagodzi i nawilża błony śluzowe, a także działa przeciwzapalnie. W jego składzie znajduje się miód, dzięki czemu syrop posiada przyjemny dla dzieci smak i konsystencję.