Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Czynniki nasilające trudności z wypróżnianiem u dzieci03.11.2017

Co wywołuje zatwardzenie u najmłodszych?

Bariery psychiczne

Utrzymujący się brak wypróżnienia u dziecka skutkuje narastaniem coraz większej masy stolcowej zgromadzonej w jelicie. Przez ten nadmiar próby wydalenia stają się coraz bardziej bolesne. Dziecko nabywa więc wrażenia, że wypróżnianie związane jest z bólem, przez co będzie chciało unikać tej czynności. Aby więc nie wywołać u niego bariery psychicznej należy nie dopuścić do rozwinięcia się przewlekłego zatwardzenia i szybko reagować w przypadku niepokojącego braku wypróżnienia.

Nieprawidłowa dieta

Błędy dietetyczne to kolejna istotna przyczyna zaparć. Cierpią na nie niemowlęta karmione mlekiem krowim niemodyfikowanym. Wówczas trzeba je zastąpić humanizowaną mieszanką mleczną. U dzieci starszych powodem jest spożywanie pokarmów ubogich w błonnik. Należy więc dbać o odpowiednią dietę. Pamiętajmy również, że dziecku powinniśmy zapewnić odpowiednią do jego wieku i masy ciała ilość płynów, najlepiej wody.

Odwodnienie

Jeśli dziecko gorączkuje lub przebywa w przegrzanym pomieszczeniu, prawdopodobnie poci się, a z jego organizmu ubywa więcej wody. Podobnie dzieje się ze zdrowym maluchem, który przez wiele tygodni regularnie nie wypija niezbędnej porcji płynów. Zaparcie może być więc ubocznym skutkiem odwodnienia. Woda tworzy korzystne środowisko do wypróżniania, gdyż rozbija zwarte masy kałowe. Kał z którego odparowała woda staje się twardy i zbity przez co jest trudniejszy dla dziecka do wydalenia.

Pośpiech

W codziennym życiu często towarzyszy nam pośpiech – ten brak czasu przekładamy niekiedy na najmłodszych. Pociechy potrzebują zdecydowanie więcej czasu na wypróżnienie czego dorośli nie rozumieją. Nieustanne poganianie i skracanie czasu przebywania w toalecie wywołuje u dziecka presję, która utrudnia wypróżnienie. Postaraj się zapewnić dziecku tak dużo czasu w toalecie ile go potrzebuje. Jeśli jednak i to nie pomoże dziecku w swobodnym wypróżnieniu warto podać mu preparat Dicopeg Junior Free 100g, który posiada delikatne działanie przeczyszczające. Dicopeg Junior Free 100g naturalnie reguluje pracę jelit, a jego skuteczność nie zmniejsza się wraz z upływem czasu.