Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Niebezpieczna opryszczka. Jak z nią walczyć?29.11.2017

Co wywołuje opryszczkę?

Przez większą część czasu wirus opryszczki pozostaje ukryty w zakończeniach nerwów, gdy tylko trafią do niego impulsy pobudzające, tymi właśnie nerwami wędruje ku zewnętrznym warstwom skóry i naskórka, objawiając się mało estetycznymi wykwitami i pęcherzykami wypełnionymi płynem. Do najczęstszych przyczyn ujawniania się wirusa należą:

infekcje, w tym częste osłabienie organizmu,
miesiączka,
stres i zmęczenie,
wpływ na organizm wysokiej i niskiej temperatury,
redukcja masy,
bezpośredni kontakt (używanie tego samego ręcznika, sztućców, kubków; pocałunek) z osobą u której w danym czasie występuje opryszczka.

Jak osłabić objawy opryszczki?

Badania nad specyfiką wirusa i poszukiwanie skutecznych metod leczenia do tej pory nie przynoszą uniwersalnej recepty na rozwiązanie problemu. Sposób leczenia jest w tym przypadku dobierany indywidualnie. W pierwszej kolejności stosuje się leki, które najpierw wpływają na zmniejszenie czasu występowania na wargach opryszczki, natomiast w dalszej kolejności skupiają się na obniżeniu cykliczności pojawiania się objawów wirusa.
Medykamenty możemy podzielić na przyjmowane doustnie tabletki, które najczęściej zawierają dawkę mocnego antybiotyku, a także leki stosowane miejscowo w postaci maści, żeli, sztyftów i plasterków. Do tego rodzaju leków należy Endvir Simplex. Dzięki niemu możemy nie tylko skrócić czas występowania opryszczki, ale również zmniejszyć dyskomfort towarzyszący jej objawom. Endvir Simplex po nałożeniu na pęcherzyk zamienia się w barierę ochronną, która przyspiesza gojenie się ust i blokuje rozprzestrzenianie się wirusa. Maść można stosować u dzieci od 3. roku życia.