Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Najpopularniejsze dolegliwości żołądkowo-jelitowe17.10.2017

Zgaga i nadkwaśność

Zgaga to uczucie palenia i pieczenia w przełyku. Dodatkowo może pojawiać się ból za mostkiem, nieprzyjemny smak w ustach oraz odbijanie. Dolegliwości zwykle nasilają się po jedzeniu lub spoczynku. Przyczyną objawów jest zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Niskie pH treści pokarmowej powoduje podrażnienia śluzówki. Powodem takiego stanu jest najczęściej refluks. W przypadku takich objawów u dziecka należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Nudności

Nudności to nieprzyjemne uczucie potrzeby zwymiotowania, któremu często towarzyszą objawy, takie jak blada skóra, która jest pokryta potem, przyśpieszone bicie serca i ślinotok. Nudności bardzo często (choć nie zawsze) poprzedzają wymioty. Mogą być one spowodowane zatruciem pokarmowym, zapaleniem wyrostka, przejedzeniem, a także poruszaniem się środkami lokomocji.

Biegunka

O biegunce mówi się, kiedy pacjent wypróżnia się kilka razy dziennie, a jego stolec ma półpłynną lub płynną konsystencję. Dodatkowo mogą się pojawić bóle w podbrzuszu, gorączka, nudności i wymioty.

Zaparcie

Zaparcie występuje kiedy liczba stolców jest mniejsza niż trzy tygodniowo. Dodatkowo są one twarde i suche, a wypróżnianie się wymaga wysiłku. Najczęstsze przyczyny powstawania zaparć to zbyt mała ilość wypijanych płynów i dieta uboga w błonnik. Poza tym wstrzymywanie wypróżnienia może powodować zanik podstawowych odruchów i powstanie tak zwanych zaparć odruchowych. Czasem schorzenie to może mieć podłoże nerwowe. Gdy zaparcie u dziecka się utrzymuje należy podać mu preparat lekko przeczyszczający, który pomoże w wypróżnieniu. Do takich preparatów należy Dicopeg Junior Free 100g, który chroni błony śluzowe jelit, a jednocześnie reguluje pracę jelit. Dicopeg Junior Free 100g podaje się w formie roztworu doustnego, dzięki czemu jest chętnie spożywany przez najmłodszych. Można go stosować już od 6. miesiąca życia.