Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Jak poradzić sobie z mokrym kaszlem u dziecka?13.04.2016

Kaszel najczęściej świadczy o infekcji górnych dróg oddechowych: przeziębienia, czy zwykłego nieżytu nosa. Może być także objawem zapalenia płuc lub oskrzeli. Kaszel jest to także odruch obronny organizmu polegający na oczyszczaniu dróg oddechowych. Mokry kaszel u dzieci jest bardzo uciążliwy i męczący. Można poradzić sobie z nim za pomocą domowych sposobów lub zastosować specjalne leki wykrztuśne. Należy wiedzieć, że kaszel to nie choroba, jednak nieleczony może mieć poważne konsekwencje. Szczególnie u maluszków.

 

Jak rozpoznać mokry kaszel?

Na skutek podrażnienia dróg oddechowych przez wirusy, bakterie i wydzielinę dochodzi do pobudzenia zakończeń nerwowych i pojawia się kaszel. Najczęściej jego powodem jest ściekanie zapalnej wydzieliny z nosa do gardła. Gęsta wydzielina drażni nos i tylną ścianę gardła, prowokując kaszel, który czasem może się skończyć nawet wymiotami. Mokry kaszel u dziecka łatwo jest rozpoznać. Dziecko odksztusza wydzielinę i w ten sposób oczyszcza drogi oddechowe ze śluzu i wydzieliny zapalnej. Kolejno kaszel może przekształcić się w suchy, a po przeziębieniu może utrzymywać się nawet do kilku tygodni.

 

Pomoc z apteki

Na mokry kaszel u dzieci należy stosować syropy mukolityczne, które mają za zadanie rozrzedzić wydzielinę. Leki wykrztuśne podaje się najpóźniej do godziny 16., aby nie zakłócić snu dziecka. Nie wolno tych leków podawać na noc. Gdy dziecko kaszle i odksztusza w nocy, może zachłysnąć się flegmą. Syropy wykrztuśne powodują, że dziecko kaszle nawet więcej. Jest to efekt zamierzony, ponieważ ma to na celu pozbycie się jak największej ilości wydzieliny, dlatego też należy podawać go tylko w dzień. Należy pamiętać, że nie można podawać leków łagodzących kaszel – mogą one zablokować odksztuszanie wydzieliny, co tylko może spowodować namnażanie się bakterii.

Kaszlu nie powinno się lekceważyć. Należy jak najszybciej podać maluszkowi odpowiednie lekarstwa. Komplikacje nieleczonego kaszlu mogą być bardzo poważne. Może prowadzić on do zapalenia zatok i oskrzeli.