Il meglio della ricerca, il buono della natura
Najlepsze z badań, dobro z natury

Fakty i mity o przeziębieniu08.11.2017

Najpopularniejsze mity o przeziębieniu

Szczepienie chroni w 100% przed chorobą

Szczepienie przeciw grypie znacznie obniża ryzyko wystąpienia choroby – szacuje się, że nawet w 70-90%, nie jest to jednak 100% ochrona. Szczepienie natomiast znacznie redukuje powikłania związane z chorobą. Wykazano w badaniach, że osoby szczepione znacznie rzadziej trafiały do szpitala w wyniku powikłań pogrypowych i dolegliwości związanych z zaburzeniami oddychania i niewydolności serca.

Witamina C jest w stanie nas wyleczyć

Witamina C jest w stanie skutecznie złagodzić objawy przeziębienia, nie jest ona jednak samodzielnie nas wyleczyć. Aby uzupełnić poziom witaminy C można przyjmować ją w tabletkach lub zjadać cytrusy.

Grypa to cięższa forma przeziębieni

Są to zupełnie dwie różne choroby wywoływane przez wirusy z dwóch różnych grup. Oba stany związane są ze schorzeniem układu oddechowego, jednak grypa ma znacznie cięższy przebieg i może skutkować powikłaniami.

Fakty na temat przeziębienia

Szczepić przeciwko grypie można się przez cały rok

Szczepić można się przez cały rok i jest to wskazane w przypadku dzieci i osób starszych. Najczęściej jednak szczepienie wykonuje się przed jesiennym przesileniem, kiedy to występuje najwięcej zachorowań.

Antybiotyk nie wyleczy przeziębienia

Antybiotyki wspomagają leczenie chorób wywołanych bakteriami, a przeziębienie to zmiana wirusowa, więc ten rodzaj leku się nie sprawdzi. Warto więc wykorzystywać leki przeznaczone specjalnie w przypadku przeziębienia i walczące z jego objawami – gorączką, katarem i kaszlem. Kaszel może przyjmować dwie postacie suchą i mokrą. W przypadku gdy nie wiemy z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia możemy zastosować u dziecka syrop DicoTUSS baby med, który można podawać już od 1. roku życia. Syrop działa łagodząco na błony śluzowe gardła, a także zawiera naturalny wyciąg z miodu i prawoślazu lekarskiego, który udrożnia gardło, gdy zalega w nim wydzielina.

Przegrzewanie organizmu szkodzi

Popularne wygrzewanie się pod kocem może jedynie wzmagać gorączkę. Zalecane jest raczej lekkie ubieranie się i kąpanie w wodzie o temperaturze nawet 2-3 stopnie chłodniejszej niż temperatura ciała.